Напрямок: Артпсихотерапія секції Креативних Мистецьких Психотерапій УСП

Походження сучасної Артпсихотерапії

Артпсихотерапія (психотерапія мистецтвом) - один з напрямків психотерапевтичної роботи, що використовує можливості мистецтва для досягнення позитивних змін в інтелектуальному, емоційному і особистому розвитку людини та може розглядатись, як самостійним, так і міждисциплінарним методом у сучасній психотерапії та психології, або артпсихотерапія – це терапевтичне використання творчого процесу в рамках професійної взаємодії арттерапевт – клієнт.

У перше цей термін був використаний англійський художник ом Андріаном Хілом у 1938р., при описі своєї роботи з туберкульозними хворими в санаторіях.

З самого початку терапія мистецтвом відбивала уявлення психоаналізу, відповідно до якого - кінцевий продукт творчості пацієнта, розцінюється як вираження неусвідомлених процесів, що відбуваються у його психіці. Ще у 20-х роках Ханс Принцхорн (німецький психіатр, збирач і історик мистецтва психічнохворих), провів класичне дослідження творчості пацієнтів із психічними відхиленнями і прийшов до висновку, що їхня художня творчість відбиває найінтенсивніші конфлікти. У США почала займатись терапією мистецтвом Маргарет Наумбург. Вона обстежувала дітей, що мали поведінкові проблеми. У своїй роботі Маргарет спиралась на ідею Фройда про те, що первинні думки і переживання, які виникають у підсвідомості, найчастіше виражаються у формі образів і символів.

Історія напрямку Артпсихотерапії УСП та Львівського міжнародного навчального проекту з Артпсихотерапії.

Історія створення напрямку артпсихотерапії, та навчального проекту розпочалась у Львові, де в квітні 2011р. відбувся пілотний проект «Вступ у артпсихотерапію». Семінар відбувся у відділенні реабілітації КЗ ЛОКПЛ (Львівська обласна психіатрична лікарня), у якому пойняли участь більш 50 учасників із багатьох місць України. Ініціаторами з української сторони були Олександр Львов, Катерина Зайцева та Наталя Жабко.

Лекції та групи проводили

Доктор Маргарет Хілз де Зарате (Dr. Margaret Hills de Za'rate) - професор з Артпсихотерапії і Керівник міжнародної магістратури Артпсихотерапії Едінбурзького Університету Квін Маргарет, Шотландія.
Магістр Клара Гономічлова (Klara Honomichlova) – Арттерапевт та виконуюча обов'язки керівника в Ірландській асоціації творчих арттерапевтів.
Філіпа Браун (Philippa K. Brown) — Керівник курсу, Mагістр мистецтва з Арттерапії в Університети Хартфордшир, Англія.

Семінар показав зацікавленість українських психологів, мед працівників, психотерапевтів, людей творчих спеціальностей у навчанні.

01
Др. Маргарет Хілз де Зарате
Dr. Margaret Hills de Za'rate
02
Клара Гономічлова
Klara Honomichlova
03
Філіпа Браун
Philippa K. Brown
04
Шіна Макгрегор
Sheena McGregor
05
Марсела Андраде
Marcela Andrade
06
Хезер Тафері
Heather Tuffery
07
Джоанна Пірс
Joanna Pearce
08
Тоні Ченері
Tony Chenery
Ralf Bolle Photo 1
Проф. Др. Ральф Болле
Prof. Dr. Ralf Bolle

Терапевтичний трикутник

Серцевиною арттерапії є трикутний зв'язок між пацієнтом, творчим процесом та терапевтом. Складна багатоаспектна взаємодія існує між трьома елементами цього трикутника.
Три сторони трикутника представляють стосунки між пацієнтом та артроботою, відношення терапевта до пацієнта та відношення терапевта до артроботи пацієнта. (Dalley, T. 1987)

Структура навчальної програми. Увага! Програма у перегляді!

Навчальна програма проекту відповідає вимогам Європейської асоціації психотерапії та побудована згідно стандартів Великобританії щодо підготовки артпсихотерапевтів.

Для отримання кваліфікації «Артпсихотерапевт» необхідно отримати підготовку з наступних розділів:

600 годин - теорія, в т.ч. 300 год - загальна психодинамічна теорія, та 300 год – спеціалізована психодинамічно-орієнтована теорія Артпсихотерапії
250 годин - власний досвід (робота в арт групах)
700 годин - власна практика під супервізією в закладах охорони здоров’я, педагогічних чи психосоціальних закладах.
150 годин супервізії.
А також: 150 годин – пропедевтика психічних захворювань.

Загальна тривалість підготовки – 4 роки, з яких:

3 роки – базова підготовка (теорія, власний досвід, психосоціальна практика).
1 рік – психотерапевтична практика під супервізією.

Заключна атестація на отримання кваліфікації «Артпсихотерапевт» включатиме:

1. Захист теоретичної роботи
2. Захист самостійної психотерапевтичної роботи з клієнтом/пацієнтом під континуальною супервізією. Контакти:
Орг.комітет Львівської міжнародної школи з артпсихотерапії:

Наталя Жабко, організатор.+38 (067) 306-51-46, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Сидоренко Андрій, організатор. Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Львов Олександр, керівник проекту. Голова секції креативних мистецьких психотерапій УСП, психолог, психотерапевт, музикотерапевт відділення кризових станів та відділення реабілітації КЗ ЛОКПЛ. Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..

Сторінка групи по артпсихотерапії на facebook

* УСП - Українська Спілка Психотерапевтів: https://usp.community/