Затверджено Радою навчаючих психотерапевтів 

       Української Спілки Психотерапевтів

       «11» лютого 2017 р.

Голова Ради навчаючих психотерапевтів

Навчальний проект

Підвищення кваліфікації за напрямком «Арт-психотерапія»

І. Загальні положення та мета навчального проекту

1.1 Загальні положення

Арт-психотерапія (психотерапія мистецтвом) - один з напрямків психотерапевтичної роботи, що використовує можливості мистецтва для досягнення позитивних змін в інтелектуальному, емоційному і особистому розвитку людини та може розглядатись, як самостійним, так і міждисциплінарним методом у сучасній психотерапії та психології. Метод терапії мистецтвом дозволяє:

1) прискорити терапевтичний процес. Підсвідомі конфлікти і внутрішні переживання деколи легше виражаються за допомогою зорових образів, рухової експресії, ніж в розмові підчас вербальної психотерапії. Невербальні форми комунікації можуть з більшою вірогідністю уникнути свідомої цензури;

2) отримати матеріал для інтерпретацій та діагностики в процесі терапії. Творча продукція, творчий процес зважаючи на їх реальність не можуть заперечуватися пацієнтом. Вміст і стиль художньої роботи чи творчої експресії надають терапевтові величезну інформацію, крім того, сам автор може внести вклад до інтерпретації своїх власних творінь;

3) працювати з думками і відчуттями, які здаються непереборними. Інколи невербальні засоби експресії  являються потужним інструментом, що розкривають і прояснюють інтенсивні відчуття і переконання;

4) підсилює відчуття власної особистої цінності, підвищує художню та рухову компетентність. Додатковим продуктом терапії мистецтвом є задоволення, що виникає в результаті виявлення прихованих умінь і їх розвитку.

5) розвиває і підсилює увагу до відчуттів. Мистецтво виникає в результаті творчого акту, який дає можливість прояснити зорові і кинестетичні відчуття та дозволяє експериментувати з ними;

6) надає можливість для вираження агресивних відчуттів в соціально прийнятній манері. Малювання, живопис фарбами або ліплення, творча експресія у формі гри чи танцю є безпечними способами розрядки напруги;

7) сприяє виникненню відчуття внутрішнього контролю і порядку. Малювання, живопис фарбами та ліплення приводять до необхідності організовувати форми і кольори;

Терапевтичний процес можна описати в категоріях «потенційного простору» (Віннікот і ін.), простору гри і взаємодії, де форма і зміст творчої експресії дають можливість діагностувати і, згодом, рефлектувати специфіку проблеми пацієнта. Об’єкт мистецтва виступає в психотерапевтичній взаємодії в якості перехідного об’єкту (Віннікот і ін.), що дозволяє тріангулювати взаємодію в системі «пацієнт-терапевт», таким чином розвинути навики спостерігаючого Его; та отримати новий коригуючий емоційний досвід, що згодом буде інтерналізовано пацієнтом та призведе до особистісної трансформації. Використання різноманітних матеріалів та творчих підходів стимулює процеси інтеграції лівої та правої півкулі, кори головного мозку та підкоркових структур, сприяє виробленню нових нейрональних звязків, що на фізіологічному рівні прискорює процес позитивних особистісних змін. 

Підсумовуючи ці дані, необхідно підкреслити, що використання творчої експресії в різних формах в процесі проведення групи також дозволяє глибоко вивчати фантазування та уяву, вирішувати конфлікти між членами групи, допомагати їм в досягненні гармонії, а сам метод - можна віднести до найбільш древніх і природних форм корекції емоційних станів.

1.2 Мета та цілі проекту

1.2.1 Метою даного проекту є забезпечення системної і якісної додаткової професійної підготовки за напрямком «Арт-психотерапія».

1.2.2 Цілі проекту:

• Організація підвищення кваліфікації та додаткової підготовки за напрямком Арт-психотерапія згідно стандартів Європейської асоціації психотерапії для психотерапевтів у одному з визнаних УСП напрямків психотерапії та консультантів, що працюють на своїх робочих місцях та надають консультативні послуги (психологи, психіатри, педагоги, соціальні працівники).

• Ознайомлення учасників з сучасними теоретичними (психодинамічними, гуманістичними та ін.) і практичними основами Арт-психотерапії.

• Підвищення професіоналізму учасників та якості психотерапевтичних послуг.

ІІ. Права та обов’язки тренерів, учасників та організаторів проекту

2.1 Організаційна структура проекту

2.1.1 Координаційна рада проекту – керівний орган, що приймає стратегічні рішення з питань функціонування проекту. Координаційна рада збирається очно або з допомогою дистанційних засобів зв’язку не рідше ніж 1 раз на 2 місяці, або позачергово на вимогу не менше ніж 3 її членів. Рішення приймаються консенсусом. 

У випадку неможливості прийняття рішення організаційна рада збирається в розширеному складі із залученням супервізорів проекту. В такому випадку рішення приймається простою більшістю.

Координаційна рада заслуховує звіти членів організаційного комітету. У випадку визнання звіту керівника проекту чи одного з членів організаційного комітету незадовільним, координаційна рада може призначити іншу особу на посаду керівника проекту чи члена організаційного комітету.

2.1.2 Координаційна рада проекту має право вносити зміни та доповнення у навчальний проект, які набирають силу після затвердження супервізорами проекту, або Тренерською радою УСП.

Склад координаційної ради проекту: 

Львов Олександр –  навчаючий ко-терапевт УСП (психоаналіз) , психолог, психофізіолог, інструктор з трудової терапії  лікувально-реабілітаційного відділення кризових станів № 31 КЗ ЛОКПЛ, психотерапевт, арт-терапевт: Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП, музикотерапевт: Інститут позитивних технологій та консалтингу, спеціалізація: музикотерапія (м. Москва, РФ, 2010р.), стажування у напрямку - музикотерапія у шпиталі Бабінського (Краків, Польща) -120 годин, музикотерапевт, магістр Дорота Берт), музична психодрама (за методом д-ра Джозеф Дж. Морено), Голова секції арт-психотерапії УСП. Додаткові напрямки: коуч, EMDR (ДРРО) – травматерапія, Балінт-групи. Випускник навчальних проектів УСП та інших міжнародних проектів. Ведучій арт-терапевтичних та музико-терапевтичних груп. Автор публікацій у журналах «Форум психіатрії та психотерапії», «Психологія і особистість».

Сидоренко Андрій – навчаючий ко-терапевт УСП, психолог, багаторічний волонтер Відділення реабілітації та кризових станів КЗ «ЛОКПЛ»,  учасник та випускник багатьох навчальних програм з психотерапії в УСП та інших міжнародних інституціях, ведучий арт-терапевтичних груп. Додаткова освіта: Ведучий груп Балінта. Навчання та стажування у Єльському університеті (США), Польському інституті інтегративної психотерапії. Закінчив Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП.

Жабко Наталія – навчаючий ко-терапевт УСП (психодрама), психолог (лікувально-реабілітаційного відділення кризових станів № 31 КЗ ЛОКПЛ), музична психодрама (за методом д-ра Джозеф Дж. Морено, стажування у напрямку музикотерапія у шпиталі Бабінського (Краків, Польща) - магістр Дорота Берт), арт-терапевт: Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП. Додаткові напрямки: EMDR (ДРРО) – травматерапія, Балінт-групи. Випускниця навчальних проектів УСП та інших міжнародних проектів. Ведуча арт-терапевтичних та музико-терапевтичних груп.

Назаревич Вікторія - кандидат психологічних наук, доцент кафедри вікової та педагогічної психології Рівненського державного гуманітарного університету, тренер навчально-освітніх тренінгів для психологів, психолог вищої кваліфікаційної категорії, арт-терапевт. Автор понад 80 наукових публікацій з дитячої психології і арт-терапії. Член правління Західноукраїнської асоціації арт-психологів та арт-терапевтів. Керівник Рівненського відділення ВГО Арт-терапевтичної асоціації України. Додаткова освіта: вища освіта за напряму «Соціологія соціальна робота», аспірантура в інституті дефектології АПН України за напряму «Спеціальна психологія»: спеціалізоване навчання - «Тренер навчальних і тематичних тренінгів», (Київ, 1999), навчання за програмою підготовки «Методологія молодіжних семінарів »,« модераторством » (Київ, 2000), ізотерапії (Москва 2011), Арт-терапія (Київ 2010), Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП.

Борейчук Ірина - старший викладач кафедри загальної психології та психодіагностики Рівненського державного гуманітарного університету, тренер навчально-освітніх тренінгів, практичний психолог, член правління Західноукраїнської асоціації арт-психологів та арт-терапевтів. Додаткова освіта: спеціалізоване навчання – «Тренер навчальних та тематичних тренінгів», (Рівне, 2008), навчання за програмою підготовки «Арт-терапія», (Київ, 2011), «Фототерапія» (Москва 2011), Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП.

Добродняк Анатолій - психолог, груповий аналітик, художник, арт-психотерапевт: Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП, викладач програм підвищення кваліфікації по сексології. Випускник навчальних проектів УСП та інших міжнародних проектів. Член УКПП. Ведучій психодинамічних та арт-терапевтичних груп

2.1.3 Супервізори проекту – надають консультативну та супервізійну підтримку в розвитку проекту. 

Супервізори проекту:

Дарій Галина – супервізор УСП

Католик Галина – супервізор УСП

Попелюк Олена – супервізор УСП

2.1.4 Організаційний комітет проекту – орган, що здійснює поточну роботу з виконання рішень організаційної ради. Організаційний комітет здійснює, зокрема:

• Відбір учасників проекту

• Організація навчального процесу, підготовка та реалізація навчального плану.

• Звітування перед координаційною радою щодо виконання рішень, щодо ходу проекту.

• Підготовка пропозицій щодо стратегічний питань на розгляд координаційної ради.

Склад організаційного комітету:

Олександр Львов – керівник проекту, відповідальний за якість освіти та взаємодію з іншими громадськими об’єднаннями, міжнародними інституціями.

Андрій Сидоренко – заступник керівника проекту, відповідальний за взаємодію з міжнародними освітніми інституціями і програмами, за взаємодію із структурними підрозділами УСП.

Вікторія Назаревич – методолог проекту, відповідальна за структуру та зміст навчальної програми, взаємодію з державними освітніми установами і програмами.

Наталія Жабко – інтеграція психодраматичного напрямку, відбір учасників проекту. 

Анатолій Добродняк – відповідальний за мистецтвознавство, відбір учасників проекту.

2.2 Тренери проекту:

2.2.1 До складу тренерів залучені фахівці УСП, що отримали ґрунтовну підготовку в одному із напрямків психотерапії в рамках УСП не нижче рівня учасника Реєстру та підготовку з Арт-психотерапії в рамках Львівського міжнародного проекту з Арт-психотерапії, зокрема:

Львов Олександр –  навчаючий ко-терапевт УСП (психоаналіз) , психолог, психофізіолог, інструктор з трудової терапії  лікувально-реабілітаційного відділення кризових станів № 31 КЗ ЛОКПЛ, психотерапевт, арт-терапевт: Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП, музикотерапевт: Інститут позитивних технологій та консалтингу, спеціалізація: музикотерапія, стажування у напрямку - музикотерапія у шпиталі Бабінського (Краків, Польща) -120 годин, музикотерапевт, магістр Дорота Берт), музична психодрама (за методом д-ра Джозеф Дж. Морено), Голова секції арт-психотерапії УСП. Додаткові напрямки: коуч, EMDR (ДРРО) – травматерапія, Балінт-групи. Випускник навчальних проектів УСП та інших міжнародних проектів. Ведучій арт-терапевтичних та музико-терапевтичних груп. Автор публікацій у журналах «Форум психіатрії та психотерапії», «Психологія і особистість».

Сидоренко Андрій – навчаючий ко-терапевт УСП, психолог, багаторічний волонтер Відділення реабілітації та кризових станів КЗ «ЛОКПЛ»,  учасник та випускник багатьох навчальних програм з психотерапії в УСП та інших міжнародних інституціях, ведучий арт-терапевтичних груп. Додаткова освіта: Ведучий груп Балінта. Навчання та стажування у Єльському університеті (США), Польському інституті інтегративної психотерапії. Закінчив Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП.

Жабко Наталія – навчаючий ко-терапевт УСП (психодрама), психолог (лікувально-реабілітаційного відділення кризових станів № 31 КЗ ЛОКПЛ), музична психодрама (за методом д-ра Джозеф Дж. Морено, стажування у напрямку музикотерапія у шпиталі Бабінського (Краків, Польща) - магістр Дорота Берт), арт-терапевт: Львівський міжнародний навчальний проект з Арт-психотерапії УСП. Додаткові напрямки: EMDR (ДРРО) – травматерапія, Балінт-групи. Випускниця навчальних проектів УСП та інших міжнародних проектів. Ведуча арт-терапевтичних та музико-терапевтичних груп.

2.2.2 Тренер має право: 

Отримувати від організаційного комітету проекту інформацію, що необхідна для організації та проведення навчального проекту.

2.2.3 Тренер зобов'язаний:

Дотримуватись чинного законодавства України, вимог Статуту  УСП  та програми підготовки згідно цього проекту. Дотримуватись норм Етичного кодексу УСП.

2.3 Учасники проекту 

2.3.1 Учасниками проекту є психологи, психотерапевти, соціальні та медичні працівники, представники творчих, художніх професій, які зацікавлені у розвитку Арт психотерапії в Україні.

2.3.2 Допуск до участі в навчанні здійснюється для осіб, що:

- досягли віку 21 рік;

-  мають завершену професійну освіту (медичну, психологічну, педагогічну, художню чи інші гуманітарну освіту), або знаходяться в процесі навчання. 

-   оволоділи одним з методів психотерапії та отримали сертифікат про завершення навчання або знаходяться у процесі навчання.

2.3.3 Для участі у проекті обов'язковою є реєстрація із заповненням відповідної анкети, а також вступна співбесіда з одним із членів організаційного комітету проекту.

 2.3.4 Учасники проекту мають право: 

Одержувати повну інформацію про зміст, організацію навчального проекту. 

У випадку недоотримання годин чи пропуску семінару добрати пропущені години у наступному проекті підвищення кваліфікації з Арт-психотерапії.

2.3.5 Учасники проекту зобов'язані:

 Дотримуватись чинного законодавства України, вимог Статуту УСП та даної програми.

Дотримуватись норм Етичного кодексу УСП.

2.3.6 Участь в проекті припиняється:

За власним бажанням учасника навчального проекту. 

Внаслідок порушення Статуту УСП, Етичного кодексу УСП чи здійснення дій, що можуть завдати шкоди даному проекту – випадки розглядаються організаторами та супервізором проекту. В разі необхідності випадок виноситься на розгляд Етичної комісії УСП.

2.3.7 По завершенні повного курсу, учасникам надається Сертифікат, що підтверджує підготовку за напрямком «Арт-психотерапія», або свідоцтво за спеціалізацією в напрямку "Арт-психотерапія" (за вибором учасника).

ІІІ. Навчальна програма

Програма проекту відповідає вимогам Європейської асоціації психотерапії, Української спілки психотерапевтів.

3.1 Структура програми 

В структурі програми передбачено отримання сумарної кількості 352 години підготовки, з яких 256 годин – власний досвід в арт-психотерапії; 96 годин – спеціалізована теорія Арт-психотерапії. Основна підготовка в рамках цього проекту здійснюватиметься у вигляді 2 -4 - денних семінарів, протягом яких відбуватиметься отримання годин спеціалізованої Арт-терапевтичної теорії, участь у групах власного досвіду, розгляд клінічних випадків (за участю фахівців УСП та міжнародно визнаних супервізорів).

Теми, що будуть опрацьовані:

• Структура, контекст та перспективи Арт-психотерапевтичної освіти

• Етичні принципи в роботі психотерапевта

• Історія та теорія мистецтв

• Методологія Арт-психотерапії

• Арт-психотерапія та основні напрямки мистецтва

• Теорії розвитку людини впродовж життєвого циклу;

• Теорії діагностики і інтервенцій в Арт-психотерапії; 

• Теорії психотерапевтичних змін в Арт-психотерапії;

• Експресивні, проективні, трансформаційні, інтегруючі аспекти арт-психотерапевтичних технік;

• Арт-психотерапія в роботі з глибинним несвідомим (техніки роботи зі сновидіннями, фантазіями, символами);

• Емпатія в Арт-психотерапії. Тріангуляція. Корегуючий емоційний досвід;

• Робота з символізмом в арт-психотерапії: архетипічні, універсальні і особисті символи. Символіка образів, ліній, форм, простору, кольору, чисел.

• Символіка тілесних та рухових феноменів. Тіло і символізація.

• Консультування методами арт-психотерапії.

• Основні Арт-терапевтичні методи і підходи 

• Музикотерапія, музична психодрама, психодинамічна музикотерапія 

• Інтегративна Арт-психотерапія

• Інтеграція арт-терапевтичних методик з психодинамічними теоріями в роботі з сексуальністю, тілесністю та теоріями розвитку

• Робота з психотичними та межовими пацієнтами.

3.2 Теоретичні знання та практичні навички, що отримають учасники проекту.

3.2.1Теоретичні знання: Місце та роль арт-психотерапії серед інших наук та областей практичних знань про людину; основні поняття та визначення в  арт-психотерапії їх взаємозв’язок; етичні принципи арт-психотерапевтичної роботи; закономірності та механізми використання творчої експресії в арт-психотерапії та консультуванні; основні теорії розвитку та життєвого циклу з перспективи арт-психотерапії; арт-терапевтична діагностика та специфіка взаємодії з різними категоріями клієнтів; основні методи арт-психотерапевтичної практики; механізми, та процеси що викликають зміни в арт-психотерапії; особливості роботи з різними образотворчими матеріалами; технології арт-психотерапії, що спрямовані на стабілізацію емоційних станів; проективні, експресивні та інтегруючи аспекти арт-психотерапії.

3.2.2 Практичні навики: досвід практичного застосування різноманітної творчої пси¬хо-терапевтичної діяльності в групі та в індивідуальному сетінгу; усвідомлення невербальних компонентів терапевтичного стосунку; аналіз результатів творчої діяльності та експресії (власні та інших людей), також у тривалій перспективі; постановка та перевірка гіпотез щодо специфіки проблематики, дефіцитів та ресурсів клієнта; спостереження за процесом, власними реакціями та реакціями клієнта; емоційна стабілізація клієнта/застосування вчасних та доцільних інтервенцій; управляти власними психологічними станами: усвідомлювати емоційні реакції та вербалізувати їхній зміст; співвідносити актуальний психологічний стан та процес з більш широким життєвим контекстом, створення безпечного простору для якісних трансформацій клієнта.